VN   únor 2019

Čas a počasí
ve Wenatchee


Rubriky: Dříve | Plachtění | Práce | Veslování | Videa | Evan | Karla | KarmaAutumn Gurmánství | Pošli mi email

Klikni na obrázek a otevře se zvětšenina. A když je v textu něco podtrhnutého, tak je to odkaz na něco dalšího.


Z letiště na západ

Z hřebenu na východ


Hezký den! Zítra v pátek po práci možná zas vyrazím na vodu. Večer pak půjdeme do galerií. A co ty? Jaký byl tvůj únor?

čtvrtek 28. února

Běžkaření v Plain s Mike a Debbie

Za překrásného počasí jsme si hezky užili. Emily si dala metu čtyřiceti pěti minut běžkaření. Hravě jí dosáhla. S Mike a Debbie jsem pokračoval. Po běžkaření jsme si všichni dali hrachovou polívku v podnikavém obchodě se železářskými potřebami. Jeho majitel se zasloužil spolu s místními nadšenci, že nová trasa vznikla včetně strojní úpravy povrchu sněhu. K prodeji šroubů a nářadí přidal i pronájem lyží a vyvařování. Vzpomněli jsme na Milana a v duchu mu popřáli. 
čtvrtek 28. února

Vše nejlepší k narozeninám, Milane !

středa 27. února

Běžkaření s Mike a Debbie u líhně

Ze Seattlu k nám a na běžkaření
přijeli Mike a Debbie. Jezdili jsme u líhně lososů a na golfovém hřišti. Navštívili jsme pak Karlu a Lunu. Potěšil jsem se z obrázků. Po večeři jsme si pustili film o prezidentovi L. B. Johnsonovi
úterý 26. února

Počasí

Sníh křuplal pod nohama když jsem po šesté kráčel do své kanceláře. Bylo -8°C , klid na úklid a snad na poslední útok na daně. Celé dopoledne jsem strávil nápravou nabouraného připojení přes internet do mé firemní banky. Mezitím jsem se poučoval o nových úpravách daní z příjmu, až se mi mozek naprosto zasekl.
Večer byl hezký západ slunce.

pondělí 25. února

Vzdělávání

Vstal jsem o půl šesté. Bylo -4°C a zataženo. Objevil jsem, že v kostele sv. Gotharda byli oddáni mí rodiče.  Po práci jsem se chystal na vodu.

Veslování

Povedlo se až od jedné odpoledne. Předtím jsem se věnoval registraci vlečného vozu pro právě dovezený kluzák na opačném konci Ameriky, v Pennsylvánii. Na vodě bylo blaženě. Okolo nuly a klidná šedá obloha. Snažil jsem se zachytit trochu jiné pohledy než obyčejně. Snad snímky hovoří za sebe.

Večeře

Připravil jsem thajské krevety na zelenině a kokosové keri omáčce pro Em, Karlu a sebe. Luna a Mňoukí přihlížely. Pak Karla u krbu likvidovala v plamenech hory svých výtvarných papírů za posledních třicet let. Ty, které si chtěla ponechat v paměti si fotila.
neděle 24. února

Pizza s přáteli u nás

Už bylo načase se všech osm nás zase sejít. Povídali jsme o běžkaření, nemocech, rodinách, koukli se na fotky, koštovali piva a pochutnali jsme si na masové i vegetariánské pizze.

neděle 24. února

Zase sněží, běžkaření v Peshastin s Em, Karlou a Lunou

Od půl šesté jsem sledoval, jak se na stromy a keře okolo mé kanceláře snášely jemné vločky sněhu. Pracoval jsem a prokládal práci zažíváním krásných zážitků, jako tohoto nádherně citlivě vytvořeného videa. Asi jsem si kompenzoval včerejší zákazy. Pusť si se zvukem.
sobota 23. února

Daně

Od půl šesté jsem se brodil močálem nových daní. Četl jsem pár emajů a radoval se z jak diamantů třpytících se krystalků sněhu cestou do kanceláře, když je ozářilo bezpečnostní světlo. Ponořil jsem se do močálu.  Na druhé straně jsem objevil tuto scénu:
Fotky a videjka z lyžování.

Koncert symfonie . Výslovně mi všichni přikazovali, abych během představení nefotil a nenahrával. Tak jsem vyfotil před začátkem a v přestávce. Vyobrazovaní hudebníci jsou houslisti studenti z konzervatoře v Ellensburgu, Greg a Emma. Ti přenocovali z pátku na sobotu u nás. Po dopolední zkoušce symfonie Em nasytila všech padesát hudebníků. Večer jsem si neodpustil zvukovou nahrávku na mobil a tím jsem Em značně naštval.

pátek 22. února

Tvorba

Emilyn výtvor - dar textilie Mardi. Psala na fb:
Bavím se s textiliemi, když nemůžu lyžovat ...
Vzhledem k tomu, že se stále zotavuji z operace nohy, tuto zimu jsem se stále více věnovala tvorbě uvnitř domu. Tento kus je pro mou dobrou přítelkyni Mardi.
pátek 22. února

Práce 

Snažil jsem se spát do šesti. Pak jsem pracoval. Bylo -7°C  a sucho. I tobě se ochladilo. Ukazovalo jen +3°C .  Potopil jsem se zas do daní. Odpoledne od dvou začlo sněžit, nic moc. Odeslal jsem zásilku leteckých dílů. Em nakoupila pro čtyřicet hudebníků a kuchtila mleté hovězí s cibulí a fazolemi pro zítřejší oběd po zkoušce symfonie. Nám dvoum upekla tresku. Šprýmovala, že co nyní vaří je jedině co se upeče na pekáči. Přidala sojovou omáčku a zázvor, zelenou cibulku, bramborky a co vidíš na obrázku. Chutnalo výborně.


Foto kredit - Emily


PUSŤ SI VIDEO - KLIKNI SEM
čtvrtek 21. února

Práce 

Bylo -4°C . Sucho. U tebe mokro a +10°C . Jaký kontrast! Od půl šesté jsem pracoval. Těšil jsem se, že možná od deseti vyrazím na vodu. Mělo být slunce.

Veslování ke čtvrtým peřejím

Slunce bylo přehršel. Byl překrásný den.
Zápis v 1130 . bylo krásné počasí . asi 2°C . akorát jsem odrážel – když v 12 hod na molo přišel LT se psem Tobie . bude dělat noviny pro WRPC a učit se o nové web sestavě . Ptal jsem se ho na jeho nohu . bolí ho . bude mít MRI . vzdychl . tak rád by si šel zaveslovat .. 1210 u můstku nad lagunou .. sněhový drak 2 foto . 1224 fotka smrtky na kole . 1236 video mého stínu . 1250 u prvních peřejí . ptáčkové na krách . zkusil jsem vydrat se prvními peřejemi. po snad čtvrt hodině úporného úsilí se podařilo . prorazil jsem bariérou . v druhých peřejích jsem fotil ledové útvary na velkém balvanu . prodrat se třetími peřejemi bylo ještě nesnadnější, než prvními . povedlo se . těšil jsem se pak, že udělám video při sjezdu jimi . čtvrté peřeje . zas ledové útvary . sjezd . balada . v horní deltě videjko nové nymfy . při výjezdu z delty náhodné setkání s kamarádem LT . vyveslovali jsme spolu k hornímu mostu . pak on švihal po proudu, zatímco já se kochal z krajiny, zpíval a počítal . Tento den byl jeden z nejkrásnějších na řece.

středa 20. února

Práce a legrace

Bylo -8°C když jsem ve čtyři ráno započal svůj den. Překvapilo mě, že povícero lidí se kouklo na Rozpis služeb. Že by se jim také chtělo pracovat??

úterý 19. února

Úplněk

Měsíc prosvítal při -11°C, když o půl páté jsem začal pracovat. Rmoutil jsem se z příchozí zprávy o odchodu paní Himmlové. Jiné mě potěšily. Připravoval jsem podklady pro další objednávku kluzáku a zodpovídal dotazy zákazníků. Pak jsem zabruslil do svého archívu a objevil listinu z roku 1966 a k tomu fotku, jak nakládáme na Ruzyni - co asi?


pondělí 18. února

Veslování se srnami, kormorány

Vyrazil jsem tentokrát přes poledne. Nečekal jsem, že uvidím pět srn. Koukni se na VIDEO. A také kormorány. Kolik ji napočítáš? Snad tvůj den je dobrý.
neděle 17. února

Pohoda

Bylo -3°C. Altokumuly. Z příštích deseti dní má sedm sněžit. Tak zima tu bude ještě nějakou chvíli pokračovat. Vstal jsem o půl páté a lebedil si v kanceláři.  Občerstvil jsem své firemní webové stránky se svolením nejnovějšího majitele samostartujího kluzáku, který jsem mu nedávno doručil. Všimni si, jak se šťastně kření. Zde je více. >>>

Na mši unitářů byl hudební program. Nádobu nejprve vyprázdnit, aby se do ní dalo něco naplnit. Metafora. Stejné platí i při rozhovoru, při poslouchání druhého. Nejprve udělej v sobě místo pro přijmutí toho, co druhý chce říci, než ho-jí zavalíš svými řečmi.

Vzdělávání. Zkoumal jsem, kde se vyrábějí Tatranky. Objevil jsem budovu v Lovosicích. Zaradoval jsem se.sobota 16. února

Báječný den

Bylo -2°C a přízemní oblačnost. Vstal jsem ve čtyři. Po snídani jsem vyrazil na sjezdování slavit na Missii. Koukni se na video vlevo. V průběhu dne jsem se radoval i znepokojoval z příchozích zpráv. Doufám, že se Milan i Jirka budou cítit lépe.
Večer jsem připravil večeři pro tři, musaku. Karla s Lunou přišly na návštěvu.
pátek 15. února

Ranní rozcvička

Vstal jsem ve čtyři a po skoro celou další hodinu jsem prohazoval příjezd od ulice k domu. Pak jsem si šel odpočinout do práce. Odpoledne jsem strávil s Karlou a Lunou na běžkách u soutoku řeky Wena s Kolum


čtvrtek 14. února


Kultura

Večer jsme si promítli film o vztahu milovaného dětského autora A. A. Milnea a jeho syna Christophera Robina. Na konci první světové války se Milne nechal inspirovat hračkami, s nimiž si hrával jeho syn, aby stvořil kouzelný svět Medvídka Pú.

čtvrtek 14. února

Ledová svíčka

Em vytvořila ledovou mísu pro svíčku. Návod na výrobu: Naplníš velký hrnec vodou a necháš ho za mrazu venku. Těsně před tím, než všechna voda zamrzne, dáš na hrnec talíř a hrnec obrátíš vzhůru nohama.
Byl jsem vzhůru o čtyř rána.
Naspal jsem předtím osm hodin. Asi jsem na Singapúrském času. Dnes bylo zas -8°C a klid. Začal zas padat sníh. Má sněžit 24 hodin.
středa 13. února

Běžkaření s Karlou a Lunou

Na vodu jsem se nedostal. Místo toho jsme s Karlou a Em vykonali dobročinný skutek - doručili jsme chudým dětem balíčky s jídlem na víkend. (Kam - koukni se do VN pro 12. prosince 2018). Při té příležitosti jsme si zalyžovali za nádherného počasí.

středa 13. února

Klid

Bylo -8°C a klid. O půl páté ráno se Mňoukí dávila na chodbě. Nenašel jsem však žádnou hromádku. Když už jsem byl vzhůru, vstal jsem. Od pěti rána jsem zas pracoval v kanceláři. O půl osmé mě Em telefonem upozornila na příležitost k focení. Dělím se o čtyři fotky z balkonu, krátce po východu slunce (dnes v 07:08). 
úterý 12. února

Další sněhová nadílka

Od pěti rána jsem zas pracoval v kanceláři. Měl jsem docela napilno - s návalem nového sněhu, jeho prohazováním (trvalo hodinu dostat se od garáže k ulici, abych mohl vyjet), s uspokojováním dotazů od nadšeného nejnovějšího kupce kluzáku, s dodáváním haldy náhradních dílů, nakupováním potravin, vyzvedávání příchozích zásilek náhradních dílů, atd. Potěšilo mě, když jsem si pro potěchu mohl prohlídnout díla Václava Vydry a Kurta Gebaura.

pondělí 11. února

Vánoce nám zde skončily 11. února

Od pěti rána jsem pracoval v kanceláři. Po snídani jsem na malé kousky roztřihával větve, které jsem včera z vánočního stromu odstranil. Zbyl jen ohavný pahýl. Pak jsem dlouho v obývačce, po schodech a jinde luxoval a
dlouho nic neslyšel. Až o půl jedenácté v kanceláři se na mě sesypaly depeše. Měl jsem co dělat.
neděle 10. února

Bouře se blíží

Na stupnici 1 je příšerné a 10 božské, dnešní lyžování byla devítka. Akorát jsem nasjezdoval
natolik, za krásného sluníčka, hlubokého hebkého prašanu, téměř bezvětří, poměrně krátkých front u vleku a minima lidí na sjezdovkách, že jsem si potřeboval trochu odpočinout. Zamířil jsem do chaty na kávu a když jsem zas vyšel, na horu zaútočila bouře.

Zde je (pokud se povede)
osmnáctiminutové video z
dnešního lyžování.

neděle 10. února

Procitnutí

V šest ráno bylo u domu devět pod nulou. Letiště to tvrdilo. Také, že bylo ve výšce 2.000 m zataženo. Pohled z vrcholu hřebenu to potvrdil. Sluníčko se však snažilo prodírat skulinou mezi mrakem a údolím. To docela vypadalo malebně. Možná přece jen na Missii dnes vyrazím? 
Mezitím jsem se těšil z příchozích zpráv a vzdělával se. Jako že nejen na Rakovnicku je Džbán. 
sobota 9. února

Hudební večírek Symfonie

Přišlo asi osmdesát lidí - šedesát platících, patnáct vystupujících a deset obsluhujících a uklízecích. Emily a já jsme byli v té poslední kategorii. Ta už od poledne, spolu s dalšími šesti ženami, nakoupila přísady a připravila pohoštění pro všechny. Večírek se konal v prostoře místního muzea. Výstavu vedle o Indiánech odstranili. Co tam umístí příště? Krakonoše a ručně dělané lyže? 

sobota 9. února

Sněžení pokračovalo

O půl desáté dopoledne sněhu napadlo již okolo dvaceti centimetrů. Důkladně jsem si pocvičil při jeho odhrabávání z příjezdu na ulici. Zasmál jsem se spolu s dvěma děvčaty, které projely přímo prostředkem ulice na sněžném skůtru (video).
sobota 9. února

Sněží a sněží a bude sněžit

V ráno ve čtyři (viz foto) už napadlo 17 cm velmi jemného sněhu. Bylo -6°C. Sněžit má bez ustání až do devíti večera. Těšil jsem se z nadílky, zatímco jsem se v kanceláři koukal na zajímavé statistiky 
a četl a poslouchal Gotta, Země vstává.

pátek 8. února

Práce a vzdělávání

Byl jsem od pěti rána v kanceláři, abych byl po ruce zákazníkovi, který
poblíž New Yorku právě začal přejímat od mé firmy svůj kluzák.

Abych se nenudil, četl jsem (pro mě aspoň) velmi zajímavé počtení. Je to diplomová práce paní Pavlíčkové na téma, "Bigbeatové hudební skupiny působící od 60. let do roku 1989 na Rakovnicku." Trochu jsem paní Pavlíčkové s tou prací před šesti lety pomohl. I Sáša, Pepa, Jarda a plno ostatních se připojili.
Přečti si více v Termiti.

V průběhu dne se doručení kluzáku podařilo dokončit bez zádrhelů. Nový majitel kluzáku poslal fotku před kluzákem, s rozzářeným úsměvem na tváři.

Rozesílal jsem zásilky náhradních dílů a večer mluvil s Karlou. Ta vysvětlovala nový směr, kterým chce vést svou firmu Karma.
pátek 8. února

Diplomová práce

Kdo by kdy řekl, že se staneme předmětem univerzitního studia? Tato diplomová práce se zabývá vývojem vybraných rakovnických bigbeatových kapel od 60. let až do pádu komunismu v roce 1989. Rozebírá jednotlivá období, s čím se kapely musely potýkat, jaké měly podmínky v období normalizace a mapuje politický dopad na hudební žánry jako jsou rock and roll a big beat.

Už je tomu pár let, co jsem tu práci trochu uspěchaně pročetl. Nyní jsem si na to vzal několik dní a jsem stále ohromený z nově získaných poznatků a náhledů na podmínky, ve kterých jsme žili. Doporučuji ti také si udělat čas a zahloubat se zvláště do čtvrté až šesté kapitoly té diplomové práce.

čtvrtek 7. února

Ranní červánky na Dvojích Štítech

Sledoval jsem růžový východ slunce, jak rozzařoval horu o něco vyšší, než je Klínovec (1244 m). Tato má 1408 m. Vrchol hory zvané Dvojí Štíty je 11,8 kilometrů vzdušnou čarou vzdálený
od mé kanceláře, odkud jsem zvenku fotil. (To je stejně daleko, jako vzdušnou čarou z křivoklátského nádraží na rakovnické.) Fotky jsem bral ručně teleobjektivem, bez stativu.
čtvrtek 7. února

Práce a zábava

Vykonal jsem potřebné přípravné úkony na nadcházející doručení kluzáku a díval jsem se na zajímavé přicházející odkazy. Zaujaly mě obrazy Mirka Vodičky a hra na klasickou kytaru, což mě přimělo kouknout se na začátky kapely Termiti.

Od půl šesté jsem v kanceláři pracoval. Venku bylo -13°C a jasno, hvězdy. Od kamaráda Drewa si půjčuji fotku.

středa 6. února

Práce

Zítra se doručovat nebude. Kontejner nedorazil na místo vykládky z kontejneru. Tak možná v pátek.

Kouzelné veslování

O půl druhé odpoledne jsem se náhodně pozdravil u loďárny s nepravděpodobnou dvojicí - mladou ženou a její kočkou. Dok byl pokrytý ledem. Ke skifu jsem přivázal novou kabelu obsahující novou kameru. Odrazil jsem. Po Kolumbii pluly velké pláty ledových ker. Zanedlouho jsem byl fascinovaný útvary podél břehu. Fotil jsem a fotil, až mě prsty znecitlivěly. Navštívil jsem "Zářivou koupel". Díky možnosti přiblížení novou kamerou jsem zachytil prchlivé "tryskáče", kachny zlatoočky. U soutoku Wena s Kolumbií jsem si povídal se dvěma bělohlavými orly. Otočil jsem u peřejí, které už začínaly zamrzat. Na železničním mostu nadále parta montérů vkládala nové nosníky na pilíře. Zastavil jsem se u "Nymfy". U roury jsem obdivoval cecíky. Nahrál jsem na video pozdravení. K doku jsem se dostal promrzlý nazpět až po západu slunce. Vidina horké vany se opravdu uskutečnila ve skutečnost. Cítil jsem se báječně. Jak nádherný dnešní den byl
!!! (až na frustrující dopoledne).
 středa 6. února

Práce

Cestou do kanceláře o půl šesté jsem mrknul na hvězdy. Ty mě pozdravily -13°C tetelením. V práci jsem se zasmál sociologickému průzkumu a výroku, "S jídlem roste tuk".

Nastavení

V práci jsem se celé dopoledne potýkal se svými snímadly a sdělovadly, potom, co jsem byl přesvědčený, že jsem je měl správně nastavené a těm se 
přesto spolu nevedlo "povídat". 

První snímky z nové kamery

Pro možnost ostrého focení z velké dálky jsem si koupil novou kameru. Zde jsou první snímky. Ještě si musím koupit vodotěsnou kabelu, než jí vezmu na vodu.

úterý 5. února

Práce

Vstal jsem o páté a v kanceláři byl od půl šesté. Byl varován Slovinci o fraudulentím emajlu. V Krkonoších postavili velikého Krakonoše ze sněhu. Zde bylo -9°C. Od pátku má po 7 dní sněžit a příštích 10 dní má být stále pod nulou. Tak přece jen řeka Wena letos asi zamrzne !

Sport

Odpoledne jsem vyrazil na lyžích s Lunou a tenisákem na školní hřiště poblíž domu na křuplavém sněhu. Tady jsou fotky a videjka.


Zvířata

Od dnes večera byla Mňoukí zas sama v domě. Po přednášce o Aljašce a Arktické národní divočině velikosti Česka, kde nejsou žádné silnice ani vesnice, jsme předali Karle Lunu. Ti nyní zas bydlí zde, přes řeku, v domě DianyG, která se chystá do Bhutanu.
pondělí 4. února

Práce

Vstal jsem o půl šesté. Bylo -8°C a jemně sněžilo. Už ho okolo domu nasněžilo 2 cm jemňoučkého prašanu a má nadál sněžit. Po očistě jsem nakrmil Mňoukí
a od šesti jsem začal v kanceláři. Jak jsem v mládí nenáviděl stávání brzy !! Věnoval jsem se zákazníkům.

Luna a husy

O polední přestávku jsem obkroužil s Lunou tři hřiště u blízké školy.

Vincent

Večer jsme si pustili animovaný film S láskou Vincent o malíři Vincentovi van Goghovi.

Autumn chodí

Dnes poprvé udělala svých několik prvních spojitých kroků.

neděle 3. února

Pečený losos, brambůrky a růžičkové kapusty

Z nakoupených a uskladněných přísad jsem upekl chutnou večeři. Jedli jsme ve třech, přizvali jsme i Em navštěvující přítelkyni DianeG.
neděle 3. února

Laskaví unitáři

Zavezl jsem Em do svatostánku unitářů. Hlavní téma mše byla tentokrát LASKAVOST a co toto obnáší. Duchovní přidala charakteristiku laskavosti, autentičnost. Dávala pak do kontrastu laskavost předstíranou (jako při zdravení se: Jak se máš? Jó, prima) s laskavostí skutečnou. Například, když se nenecháš citově ovlivnit osudy jiných (třeba, když středoškolák spáchá sebevraždu) hodíš takovou událost do stereotypu, jó to se "těm" stává ... Anebo neupadneš do odsuzování a vidíš každý případ jako jedinečný prožitek někoho konkrétního, a chováš se k němu - ní kladně, laskavě, bez kritiky a pohoršování. Přijmout událost jako něco, co by se mohlo stát i mě, nezůstat uzavřený, necitlivý, naopak, otevřít se zranitelnosti - to je skutečná laskavost.
Duchovní také přehrála píseň, která vyjadřovala tu laskavost. Podívej se, zde ta píseň je. A tady i s textem. Uronil jsem slzičky.
Zapálil jsem také svíčky.

sobota 2. února

Atletika s Lunou

Proháněl jsem Lunu i sebe na školním hřišti kus od domu. Vzpomněl jsem si přitom, jak jsme cestou do školy hrávali kuličky.
sobota 2. února

Modravé veslování

Byly 3 pod nulou, mléčně modrá obloha a klid.
U loďárny mě v zátoce lemované prsty zapletených kořenů přivítaly kačeny. Průběžně po okruhu pak spousta kanadských hus, kachny zlatoočky, vrány, holubi, volavka, ledňáček a kormorán. Zpíval jsem a počítal. Bylo mi báječně.

pátek 1. února

Duke Ellington v luteránském kostele - koncert

Kostel byl nabitý. Seděl jsem až úplně vzadu. Mladý vedoucí hudby kostela luteránů uspořádal za podpory místní swingové kapely a sboru luteránů duchovní koncert, který složil slavný jazzový hudebník Duke Ellington a pojmenoval Sacred Music.
pátek 1. února

Margie W na večeři

Připravil jsem grilovaná kuřecí prsíčka s dušenou brokolicí, citronem a quinoou. Em přijela navštívit její sestřenice, učitelka hry na piano ze Spokane. V její asociaci pedagogů hudby tu měli setkání pro vyhodnocování hry místních žáků. Margie byla po dva roky ceslostátní vedoucí té asociace. Emily jedla "po americku" s nohou na stole. (To jí doporučil její chirurg, co nejdéle udržovat místo operace nad úrovní srdce, zabránit vývinu shluků krve.)

pátek 1. února

Luna v psím parku ve Wena

Zatímco chirurg odstraňoval kovové výztuhy a jizvové tkáně v noze Emily, vzal jsem Lunu do nového cvičného parku u Kolumbie.
pátek 1. února

Likvidace okovů

O půl jedenácté dopoledne šla Em pod skalpel za účelem 
vyndat železa z nohy. Trvalo to hodinu.  Pak mi chirurg předal sáček s tím, co odmontoval. Čtenáři s technickými vlohami, všimni si systému zamykání hlav šroubů do otvorů výztuhy. Vše je z titánia. Zeptal jsem se chirurga, zda můžeme tento spojovák vrátit coby recyklaci a dostat slevu. Tušoval se, že mají opětovné použití do někoho jiného výslovně zakázané. Proč asi?